Microplate Sealing Mats
- (10)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (45)
- (1)
- (14)
- (12)
- (1)
- (4)
- (11)
- (3)
- (80)
- (3)
- (15)
- (35)
- (39)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (16)
- (5)
- (4)
- (3)
- (78)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Thermo Scientific™ Abgene™ SmartCap Mat ensures reliable sealing from ambient temperatures down to -80 °C.
Thermo Scientific™ Nunc™ 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell™ Plates
Protect DeepWell plate well contents during short- or long-term storage of chemicals or compounds by using 96 Well Caps for 1.0mL Polystyrene DeepWell plates.
Axygen™ Impermamat AxyMat™ Sealing Mats for 2mL 96 Well Plates with Square Wells
Chemical resistant mat minimizes evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
| Plate Compatibility | 96-well Microplate, 2 mL |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | Impermamat Sealing Mat |
| Color | Natural |
| Temperature Range (English) | -176°F to 250°F |
| Material | Silicone |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Square |
Thermo Scientific™ SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mat, Square, Flat Base, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ WebSeal™ 384-Well Plate Sealing Mats, Square, Performance Level 1 for everyday chromatography analysis. They are specification certified and conform to ANSI-SLAS 4-2004 standards.
| Plate Compatibility | WebSeal 384-well Square Well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 384 |
| Color | Clear |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| Material | Silicone |
| Temperature Range (Metric) | -80°C to +121°C |
| Pierceable | Yes |
| For Use With (Application) | HPLC, UHPLC, GC |
| Well Shape | Square |
| Adhesive | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureSTART WebSeal Level 1 |
| Plate Compatibility | 96-well MASTERBLOCK Microplate, 2 mL |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 50 |
| Material | EVA |
| Certifications/Compliance | Free of detectable DNase/RNase, human DNA and pyrogens; resistant to DMSO ontents non-cytotoxic |
| Temperature Range (Metric) | -60°C to +65°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ VersiCap Mat, 96-well, flat cap strips
Flexible mats of flat, domed cap strips for PCR or ultra clear cap strips for qPCR applications for use with Thermo Scientific 96-well PCR plates and strip tubes.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| Certified RNase/DNase-free | Yes |
| Format | Strips of 8 Flat Caps |
| No. of Wells | 96 |
| Product Type | PCR Plate Cap Strip |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +120°C |
| Product Line | VersiPlate |
Simport™ Scientific Silicone Sealing Mats for Deep Well Plates, 24 Square T110-23 and T110-28
Impermeable sealing mats minimize evaporation in a wide range of temperatures in PCR and storage applications. These silicone mats are chemical-resistant, reusable, and provide a high degree of confidence.
Thermo Scientific™ WebSeal™ 96-Well Round Well Plate Sealing Mats, 7 mm Diameter, Domed Base
Eliminate cross contamination, and get an inert and safe seal of your plates, every time. Mat materials resist coring and tearing, while also offering superior resealability.
| Plate Compatibility | 96-well Plate |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Description | Domed base |
| Product Type | Well Plate Sealing Mat |
| Color | Blue |
| Plug Diameter | 7 mm |
| Solvent Or Alcohol Resistant | No Resistance |
| Material | Silicone, PTFE |
| No. per Pack | 5 Mats |
| Temperature Range (Metric) | -80°C |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Webseal |
Corning™ Sealing Mat for 96-Well Polypropylene Microplates
Firm seal prevents evaporation and gas exchange
Axygen™ AxyMats™ Sealing Mat for 750uL 96 Round Well Plate and ELISA Plate
Minimize evaporation in wide range of temperatures in PCR and storage applications
Corning™ Storage Mat III
Fits Corning™ 96 round well plates and blocks. Corning™ Storage Mat III can be applied manually or with a storage mat applicator.
Eppendorf™ Sealing Mat for DWP96/2000 Deepwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
High-performance sealing option provides a secure and reliable closure suitable for incubation, processing, storage, or sample archiving.
R&D Systems™ ELISA Plate Sealers
ELISA Plate Sealers from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Thermo Scientific™ WebSeal™ CLR Silicone Mat, 384 square wells
Eliminate cross contamination and ensure an inert and safe seal of your plates, every time. Mat materials resist coring and tearing and also offer superior resealability.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Silicone |
| No. per Pack | 5 |
| Well Shape | Square |
| Sterility | Non-sterile |